Informace o nošení


Zde se dozvíte něco o možnostech nošení dětí. Pro výběr zboží pokračujte prosím ve sloupci vlevo.


Nošení dětí

Miminko je 9 měsíců schoulené v bříšku, v teple, u maminky. Slyší tlukot srdce a cítí se v bezpečí. Po narození je najednou v cizím prostředí, které nezná, cítí se samo, bojí se... Vstup do života mu usnadníme, když ho budeme často chovat a když ho budeme třeba i nosit v šátku. V šátku je miminko podobně schoulené jako v děloze, opět slyší tlukot maminčina srdce a je spokojené.

Šátek je také praktický doplněk pro maminku, když nemá čas miminko stále chovat nebo když ji už od věčného chování bolí ruce. Je také šikovný na cesty - s kočárkem je cestování složitější, při nástupu nebo výstupu z MHD musíte vždy někoho poprosit o pomoc, nedostanete se do schodů, na úřady, do některých obchodů atd... Také na výlety se šátek hodí. Už jste byli někdy s kočárkem třeba v lese? :-)

Šátek využijete třeba až do 3 let věku dítěte. Vaše dítě už chodí? Nechce se Vám tahat s sebou golfky a myslíte si, že opravdu zvládne celou cestu do školky samo? Vemte s sebou pro jistotu šátek - je skladný, nezabere Vám místo a až Vašeho drobečka budou bolet nožičky, vezmete ho do šátku (třeba na záda, pokud už je těžší)

Šátek je nejuniverzálnější nosítko pro děti. Lze s ním nosit od narození až do doby, dokud dítě unesete. Lze z něj uvázat různé úvazy - úvazy volíme podle toho, jak je dítě staré a co vše už umí, a také podle toho, jaký úvaz je pro maminku (nebo tatínka) v danou situaci nejpohodlnější. Úvazy vypadají složitě, ale není tak těžké je dobře zvládnout. Pokud budete mít zájem, osobně Vám poradíme.Pokud by Vám přesto šátek na nošení dětí nevyhovoval, můžete si vybrat jiné nosítko. Nosítka vhodná pro různé věkové kategorie dětí uvádíme zde:

1. pro děti od narození:

- šátek

- pro novorozence jsou vhodné zejména pružné šátky. Pružné šátky dobře obepnou tělíčko miminka, nikde netlačí a dobře se s nimi váže začátečníkům. Pokud ale chcete šátek používat co nejdéle, vyberte si některý z pevných tkaných šátků, se kterým můžete nosit dítě třeba až do 3 let. Šátky jsou tkané speciální technikou, díky které jsou diagonálně pružné.
Pro novorozence se často doporučují úvazy typu kolébka, ta má ale spoustu nevýhod, miminku v šátku často brada padá na hrudníček, takže se mu obtížně dýchá (chrčí), nožičky se tisknou k sobě (není to vhodné pro správný vývoj kyčlí) a dítě je ohnuté podle těla maminky do písmene C.
Proto raději doporučuji od narození nosit vertikálně a na kurzech pro začátečníky učím vertikální úvaz - kříž s kapsou uvnitř (nejčastěji používaný úvaz). Dále lze na břiše vázat klokan, klokan na bok (pro zkušenější šátkařky). Vertikální polohy u malých miminek sice budí rozpaky, nejsou ale pro ně nic škodlivého. Do šátku můžete vložit miminko bez širokého balení. O správnou polohu kyčlí se postará šátek - je ale potřeba ho správně uvázat. To znamená podsadit zadeček, a kolínka dát výš než zadeček. Zádíčka jsou zakulacená, šátek musí být pevně dotažený a hlavička je zajištěna horním lemem šátku nebo jedním roztaženým bočním pruhem. Kulatá záda jsou důležitá pro rozložení váhy těžké hlavičky. Pokud se někomu kulatá záda v šátku nelíbí, je nutné si uvědomit, že je to pro dítě přirozené - dítě má záda zakulacená od narození, páteř se mu "narovnává" teprve postupně, jak začíná samo zvedat hlavičku, lézt atd..
 

- ringsling

- nosítko na nošení dětí podobné šátku, které má na jednom konci jsou přišité dva kovové kroužky, jimiž se provléká druhý cíp tkaniny. Vzniklý prstenec látky si navlečete přes rameno, umístíte do něj dítě a pomocí kroužku krásně dotáhnete úvaz podle potřeby. Malé děti můžete nosit v jednoduché kolébce. Nevýhodou je zatížení na jedno ramen

- babyvak

- speciální vak na nošení dětí, ve kterém dítě leží stejně jako v šátku v úvazech typu kolébka. Nevýhodou je zatížení na jedno rameno nosiče a ostatní problémy vyplývající z úvazu kolébka (viz výše).

- ergonomické nosítko např. Manduca

(s vložkou pro novorozence) - například Manduca má integrovanou novorozeneckou vložku, k Ergu se dá dokoupit samostatně. Ergonomické nosítko zajistí správnou fyziologickou polohu miminka (v klubíčku, podsazený zadeček, kolínka výše než zadeček). Rozhodně nedoporučuji nosítka (tzv. klokanky), která mají mezi nožičkami příliš úzký pruh látky (látka nesahá od kolínka ke kolínku ale je pouze v tříslech).

2. pro děti, které už dobře drží hlavičku (zhruba od 3-4 měsíců):

- šátek

- pro nošení těžších dětí se už moc nehodí pružné šátky, vhodnější jsou pevné tkané šátky.
Používat můžete úvazy: Kříž s kapsou, Dvojitý kříž, Klokan,Jednoduchý kříž. Vždy je potřeba pamatovat na případné zajištění hlavičky ve spánku - například v kříži s kapsou lze hlavičku zajistit jedním pruhem látky.
Hodně zvědavé děti ale tyto úvazy na dlouho neuspokojí, doporučujeme tedy například kříž na bok nebo klokan na bok, ze kterého dítě pohodlně vidí dopředu. Nošení čelem dopředu se nedoporučuje. Jednak v tomto případě nelze podsadit zadeček a udělat kulatá zádíčka - nožičky visí dolů a záda jsou rovná či spíše prohnutá naopak a celá váha hlavičky spočívá na páteři. Za druhé hrozí, že dítě bude brzo přesyceno vlivy vnějšího prostředí a nemá možnost se jim bránit (otočit se, schoulit se k mamince). Může být pak vystrašené, unavené a mrzuté.
Odvážnější maminky mohou zkusit vázat na záda. Miminko by ale už mělo umět velmi dobře držet hlavičku. Na záda můžete uvázat Batoh, Dvojitý hammock nebo Kapsu na záda

- ringsling

- dítě můžete umístit v sedě na břicho nebo na bok, lze s ním nosit i na zádech (i v tomto případě však ale počkejte, až dítě dokáže dobře držet hlavičku

- ergonomická nosítka (Manduca)

- jedná se o nosítka, ve kterých má dítě pod zadečkem široký pruh látky, takže má nožičky vždy ve správné fyziologické poloze. Lze s nimi nosit děti na břiše i na zádech, některá nosítka umožňují i nošení na boku. Doporučujeme například nosítko Manduca.

- klokanky

- tato nosítka jsou velmi populární, takže je v tomto přehledu zmíníme taky, ale doporučit je nemůžeme. Podle výrobců lze v nich nosit miminko od doby, kdy bezpečně drží hlavičku až do cca 10 kg (záleží na typu). Klokanky mají většinou úzký pruh látky pod zadečkem, takže miminko má nožičky volně visící dolů, kyčle nemá ve správné poloze, celá váha jeho tělíčka spočívá na rozkroku a má rovná zádíčka, což znamená, že páteř je nadměrně zatěžována váhou hlavičky. Pokud byste si mohli vybrat, zda si chcete pohodlně lehnout nebo sednout do houpací sítě nebo se nechat pověsit jako parašutista, co byste si vybrali? :-)

3. pro děti, které už samy sedí (zhruba od 8 měsíců) a pro batolata:

- šátek

- pokud Vám dítě na břiše ještě nepřekáží, můžete stále nosit na břiše. Pro děti, které chtějí mít přehled však jsou výhodnější úvazy na bok - klokan na bok,kříž na bok nebo koník - tento úvaz oceníte zejména když potřebujete často dítě vyndávat a zandávat. Úvazy na bok jsou ale spíše na kratší poponášení, protože se zatěžuje jen jedno rameno. Pro větší děti jsou velmi oblíbené úvazy na záda Batoh a Kapsu na záda. Pokud si svého drobečka dáte dostatečně vysoko, vidí Vám přes rameno a je spokojený, protože má hezký přehled, co právě provádíte. Úvazy na záda jsou také výhodné pro těžší děti, protože je maminky (nebo tatínkové) unesou lépe než na břiše.

- ringsling

- toto nosítko také využijete i pro větší dítě, nevýhodou ale je zatížení pouze jednoho ramene, což v případě těžšího dítěte může být po delším nošení docela problém.

- ergonomická nosítka - Manduca

- jsou pro větší děti asi ideální. Je s nimi jednoduchá manipulace, dítě můžete pohodlně nosit na břiše i na zádech a pokud zrovna nosit nepotřebujete, jsou velmi skladná a nepřekáží.

V této kategorii nejsou žádné produkty. Zvolte prosím jinou kategorii.