PÉČE O JIZVU A PORANĚNÍ HRÁZE

V tomto článku se dozvíte, jak pečovat o jizvu po nástřihu hráze a po císařském řezu v prvních dnech a týdnech po porodu.

O jizvě mluvíme 5-6 týdnů po porodu, do té doby se mluví o operační ráně. Ač se to nezdá, jizvy mají velký vliv na našeho kvalitu života. Jizva je místem narušení celistvosti organismu, poraněná tkáň, kterou tělo nahradí jinou vazivovou strukturou, jež ale nikdy nebude mít stejné vlastnosti jako předešlá tkáň. Nejzásadnější je raná péče ihned po porodu.

Dle dat Národního registru reprodukčního zdraví byl v České republice v roce 2023 proveden nástřih u 25,4% porodů. Císařským řezem se narodilo 26% miminek. Epiziotomie je chirurgický zákrok, který přetíná kůži, podkoží, vaginální sliznici, fascie a svaly pánevního dna. Je to velký zásah do ženského těla.

Nástřih je prováděn v naší nejintimnější oblasti těla. Ženy si často po nástřihu přijdou velmi zraněné a ublížené. Práce s přijetím jizvy je velkou částí péče o toto zranění.

Jak můžete pečovat o nástřih ihned po porodu:

❤️ Co nejvíce větrat (dát si pod sebe papírovou plenu) a zvlhčovat (sprchovat).

❤️Dodržujte důslednou hygienu a choďte na záchod, vždy když potřebujete. (Miminko chvíli počká.)

❤️ Na bolest: chladící vložku, ledové kostky s kapkou arniky nebo měsíčku lékařského

❤️ Na vložku si nasypte šicí bylinky – umí dělat skutečné zázraky.

❤️ Skvělá je také Perineální léčivá pěna s vilínem a třezalkou.

❤️Seďte co nejméně a když budete sedět, pořiďte si kruh na sezení po porodu.

❤️ Co nejvíce první dny ležet, při vertikalizaci používejte šátek rebozo.

Po zahojení:

❤️ Používejte teplé obklady. Relaxujte s nahřívacím polštářkem.

❤️Doporučuji oplachy přes Intimní spršku rozmarýnovou vodou či dubovou kůrou.

❤️Bylinková koupel z dubové kůry, řepíku nebo ze soli z mrtvého moře, zahřát na 32st a na 15 minut si do ní sedněte.

❤️ Třezalkový, šípkový olej nebo z růže a pomalu začít masírovat a seznamovat s jizvou. Zkuste si mapovat prsty vaší pánev a v místech, kde ucítíte tvrdost, se na chvíli zastavte a zkuste místo uvolnit.  Masáž pánve se dá dělat i pomocí sezení na ručníku, overbalu či většího ježka (míčku s bodlinkami).

Na dočištění a změkčení hráze si můžete udělat bylinnou napářku. Kdy? Očistky by už měly odcházet pomalu, neměla byste intenzivně krvácet. Můžete se orientovat podle barvy, když už nejsou červené ale spíše do hněda.

Šicí bylinky

Směs tří bylin (kostival kořen, rozmarýn a jitrocel list) a jílu, které slouží k regeneraci poporodního poranění, trhlinek, oděrek, dokonce i zranění, které vyžadují šití a je zašito.

Je to velmi jemňounká směs bylin, které jsou rozemlety na prášek, tak aby neobsahovaly žádné větší částečky. Doporučujeme po toaletě vždy nasypat novou směs na vyměněnou poporodní vložku. Jizva se krásně stáhne, hojí a zklidní. Zkušenosti žen jsou opravdu jasným důkazem, jak bylinky fungují.

Jizva po císařském řezu vás zařadila mezi císařovny. Během této velké břišní operace bylo na těle postupně přerušeno a opět spojeno nejméně šest druhů tkáně, aby mohlo vaše miminko přijít na svět. V prvním kroku doporučuji jizvu hlavně navnímávat pomocí vědomého dechu do jizvy. Při nádechu přijímejte novou sílu a uzdravení, při výdechu vypouštějte všechnu bolest, smutek a nepohodlí.

První vstávání z postele.

Po částečné anestezií, může chybět cit v nohou, ale nebojte se, je to jen dočasné. Během prvního vstávání si nechte pomoci, netlačte na sebe a nespěchejte. Hojení po císařském řezu je bolestivější, buďte k sobě co nejvíce laskavá. Každé zvedání bude zpočátku velmi náročné. První 3 dny po porodu doporučuji bříško podvázat šátkem rebozo vleže s mírně nadzvednutou pánví, budete se tak zvedat přes bok z postele již s oporou. Jizva se doporučuje co nejvíce větrat, aby se předešlo zanícení rány. Až se budete později začínat zapojovat do chodu domácnosti, opět vám moc doporučuji si bříško podvázat. Šátek vám bude vám dělat krásnou oporu pro váš zatím neaktivní střed těla a nebude vyvíjen přílišný tlak gravitace na jizvu. Tj. ležím = větrám, stojím = podvazuji.

Bolestivá jizva první dny po porodu

Často okolí jizvy také sprchujte chladnou vodou, která snižuje otok, jemně prokrvuje celou oblast a může také pomoci od bolesti. Fajn jsou také chladící hydrogelové polštářky či chladící vložky aplikované přes ručník.

Dotyk a masáž

Jakmile dojde ke vstřebání či vyjmutí stehů z rány, můžete začít s masáží jizvy. Nejprve se jí začněte dotýkat přes krytí, látku či deku – hlaďte se a seznamujte se s jizvou. Doporučuji také masáž ježky – gumovými míčky. Posledním krokem, až vás to bude pouštět, je dotyk vlastní rukou. Pokud je rána hezky zacelená, nekrvácí, nemokvá ani nehnisá, můžete začít masírovat i olejíčkem. Skvělý je třezalkový olej, který má hojivé a protizánětlivé účinky, dále pak šípkový, mandlový, arganový či ricinový olej. Masáží prsty nebo hranou dlaně předcházíte srůstům a zatvrdlinám. Jizva není jen to, co vidíte na povrchu. Ve skutečnosti dosahuje hluboko do břicha a je třeba pečovat o všechny její vrstvy a úrovně. Na jizvu a na sebe zkuste ale netlačit, nikdy nechoďte přes bolest a zkuste na sebe být, co nejvíce laskavá. Když najdete nějaké zatvrdlé nebo necitlivé místo během masáže, zkuste se mu chvíli pověnovat, rozmasírovat ho se vší láskou a něhou. Masírovat se můžete také ve sprše proudem vody, střídejte chladnou vodu se studenou a zkoušejte také různou intenzitu proudu. Praktickým pomocníkem je masážní přístroj na podporu laktace a masáž jizvy po císařském řezu - probuďte vaše bříško jemnými vibracemi různé intenzity. Masírovat jizvu vám může pomoci i vaše miminko pomocí nožiček během savčí polohy, lehkým kopání bude jizvu hezky stimulovat.

Hojení

Ihned po odstranění krytí jizvy můžete začít používat kostivalovou nebo konopnou mast. Fajn je také Hemagel, Zajišťuje vlhké hojení, a zamezuje přístupu infekce do rány. Po odstranění strupů z rány a zahojení řezu (ideálně 10 dní po operaci) moc doporučuji používat Krém na jizvy po císařském řezu od MomCare. Lze jej také použít k léčbě zvýšeného zjizvení do dvou let od zhojení rány.

Silikonové náplasti na jizvy po císařském řezu

Náplasti zjemňují jizvu, chrání ji před třením a bakteriemi. Tlak náplasti na jizvu může zabránit vzniku vystouplé jizvy. Další důležitou vlastností silikonu je, že vytváří na pokožce ideální mikroprostředí, které zmírňuje nepříjemné svědění v okolí jizvy a urychluje regeneraci pokožky. Mohou pomoci také při léčbě zanícených keloidních a hypertrofických jizev a ke zlepšení jejich celkového vzhledu.

Psychika po císařském řezu

Přijetí jizvy jako takové je proces sám o sobě.Proces, který u každé ženy bude trvat jinak dlouhou dobu. Doporučuji zkusit vnímat jizvu jako bránu, kterou vstoupilo vaše děťátko na tento svět. Jizva může ovlivnit emoční pohodu ženy i její vztah k dítěti, partnerovi a k sobě samotné. Nevyčítat si nic, nic jste neudělala špatně a pocit viny nás energeticky velmi stahuje dolů. Není dobré v něm setrvávat dlouho dobu. Po porodu můžete cítit vztek, smutek, zklamání, zneužití či jiné negativní emoce spojené s vaší jizvou, V případě, že by vám z těchto pocitů  nešlo vystoupit, doporučuji navštívit nějakého terapeuta, který s tímto umí pracovat. I podpora a vyslechnutí duly, která má s tímto mnoho zkušeností, může být velmi přínosná. Císařský řez neznamená, že jste nezvládla porodit ani, že jste selhala.

Jaké hygienické pomůcky používat po nástřihu i po CS?

První týdny používejte poporodní vložky se silnou absorpcí. Jakmile začne krvácení slábnout, můžete je vyměnit za vložky klasické. Může se stát, že během kojení bude krvácení silnější a zavinování bolestivější, je to normální děj. Ke konci šestinedělí mohou být pohodlné menstruační kalhotky. Zároveň jsou nutnou nezbytností měkké poporodní kalhotky.

Co nedoporučuji:

  • Alespoň 6 měsíců po porodu CS nevystavujte jizvu pobytu na přímém slunci.
  • Zvedat cokoliv těžkého (vajíčko, tašky atd.).
  • Vyhýbejte se upnutým džínům a legínám, které stahují bříško, čemukoliv co by vás do jizvy tlačilo. Fajn jsou volné šaty či sukně.
  • Ideální nejsou ani punčocháče, které stlačují nohy, pánev i pas.
  • Choďte na záchod, když potřebujete a nepřerušujte močení.

JAK VYPADÁ HEZKY ZHOJENÁ JIZVA?

  • Je světlá, pružná a aktivní.
  • Na kůži nevystupuje ani není propadlá.
  • Nesvědí ani nebolí.
  • Při pohybu v jizvě nikde netáhne ani nepíchá.

Lékařskou pomoc vyhledejte neprodleně, když se objeví zánět v ráně, vysoké teploty, malátnost, nezvyklé krvácení, jakékoliv silné bolesti či jiné zdravotní komplikace.

Celkové hojení jizvy je přibližně dva roky. Samozřejmě je to individuální, ale je třeba si uvědomit, že jste prošla velkou břišní operací. Myslete na to, i poté, co opadnou hlavní nepříjemné bolesti. Odpočinek po CS je první dny po porodu naprosto zásadní.

U obou poranění je důležitá každodenní péče o jizvy. Doporučuji ji zavést, jako rituál v nějakou denní dobu, kdy se sama sobě můžete věnovat, např. po večerní koupeli. Stačí i 10 minut denně.

Nesprávně zhojená jizva sebou nese rizika, která mohou ovlivňovat funkci okolních orgánů. Dále ovlivňuje pohybový vzorec a dechový stereotyp, který se mění a zatěžuje či přetěžuje jiné části těla než normálně, a tím často vznikají zbytečné starosti, kterým se dalo na počátku předejít. A mnoho jiných situací, které mohou negativně ovlivnit zdraví a kvalitu života, souvisí s nesprávně zhojenou jizvou. Doufám, že vám tento článek pomohl, aby vaše jizva byla pružná a aktivní a mohla jste se cítit ve svém těle opět dobře.

Pro zdraví svého děťátka jste podstoupila velkou břišní operaci, prodělala jste nástřih na nejcitlivější partii vašeho těla a teď prožíváte náročnou rekonvalescenci. S jizvou na bříšku či na rodidlech se staráte o vaše miminko. Jste naprosto úžasná a každý den to sama sobě říkejte před zrcadlem. ❤️